top of page

PROJEKT KONCEPCYJNY? WYKONAWCZY? - PODSTAWOWE ELEMENTY

Projekt wnętrz składa się z kilku podstawowych elementów. Przed przystąpieniem do współpracy z architektem wnętrz warto orientować się czym one właściwie są i czego możemy się spodziewać.



Na wstępie jednak muszę zaznaczyć, że każda pracowania działa inaczej i według własnych schematów. Wszystkie zawarte tutaj informacje będą oparte na sposobie pracy mojego studia projektowego, oraz doświadczenia nabytego podczas pracy z innymi pracowniami. Mimo wszystko są to informacje, z którymi warto się zapoznać. Dzięki nim łatwiej będziemy mogli się komunikować ze swoim projektantem i dojść do porozumienia co ma się znaleźć w zakresie naszego projektu.


UKŁAD FUNKCJONALNY


Układ funkcjonalny to podstawowy element każdego projektu. Jest to ogólny rozkład przestrzenny naszego domu, lub mieszkania. Zwykle jest przedstawiony w postaci rzutów 2D.

Na takim rzucie zaplanowane zostają wszystkie zmiany w układzie ścian działowych, położenie sprzętów oraz mebli.


UKŁAD FUNKCJONALNY + ZMIANY DEWELOPERSKIE


Podczas zakupu mieszkania, lub domu od dewelopera, jeśli budynek jest jeszcze w trakcie, bądź nawet przed budową, na pewnym etapie przeważnie możemy skorzystać z możliwości wprowadzenia zmian do projektu względem pierwotnego układu. Takie zmiany zazwyczaj dotyczą układu ścian działowych, podejść wodno-kanalizacyjnych i elektryki. Wszystkie te elementy można opracować we współpracy z architektem wnętrz.

Tu jednak uwaga: jeśli planujemy skorzystać z pełnego projektu wnętrz u architekta, warto zwrócić się do niego możliwie najwcześniej. Jeśli będziemy zmuszeni do przekazania wytycznych zmian deweloperskich przed wykonaniem całego projektu, wówczas bardzo ogranicza to nam możliwość eksperymentowania i wprowadzania zmian na późniejszych etapach. Ważne jest, aby dać sobie czas i podejść do projektowania na spokojnie.


KONCEPCJA + WIZUALIZACJE


Koncepcja jest tym etapem całego procesu projektowego, który jest najbardziej rozbudowany, tu pada najwięcej decyzji i zajmuje on najwięcej czasu. W przypadku mojej pracowni sposobem komunikacji są na tym etapie wizualizacje. To na nich omawiana jest kolorystyka, rodzaj oświetlenia, detale i ogólna stylistyka całego wnętrza. Dobieramy formę mebli, materiały wykończeniowe, podstawowe dekoracje. W najprostszej wersji wszystkie te elementy są przykładowe. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby architekt wskazał nam konkretne modele mebli i materiałów dostępne w sklepie, niezbędna będzie lista zakupowa.


KONCEPCJA + WIZUALIZACJE + LISTA ZAKUPOWA


Lista zakupowa to nic innego jak spis elementów wykorzystanych w projekcie. Na takiej liście znajdziemy szczegółowe informacje na temat wszystkiego co nasze wnętrze "tworzy". Będą to np. wszystkie meble ruchome takie jak krzesła, sofy, komody, elementy do stałej instalacji np. armatura, oraz materiały wykończeniowe: płytki, panele itp. Lista zakupowa może też zawierać informacje o ilości jaką należy zakupić. Są jednak elementy, które możemy dokładnie policzyć dopiero podczas wykonywania dokumentacji technicznej i są to np. płytki.


PROJEKT WYKONAWCZY


Projekt wykonawczy jest najczęściej wybieranym przez klientów mojej pracowni wariantem. Zawiera on cały zakres koncepcyjny omawiany wcześniej oraz tak zwaną część techniczną. Powstaje ona zwykle na samym końcu, po domknięciu wszystkich ustaleń. Zawiera pełen komplet rysunków technicznych dla wykonawców, dzięki którym projekt może powstać. Usprawnia pracę na budowie, pozwala zminimalizować ryzyko błędów. Z całą pewnością też jest środkiem, dzięki któremu początkowa koncepcja będzie miała najwierniejsze odwzorowanie w rzeczywistości.


PROJEKT Z NADZOREM


Nadzór autorski jest niczym innym jak wsparciem architekta na etapie budowy. Może przybierać różne formy i jest to zależne zarówno od projektanta z którym współpracujemy, jak i od nas i naszych potrzeb. Cena nadzoru autorskiego może być wliczona w w sam projekt, lub objęta odrębną umową. Sam nadzór może przejawiać się w postaci wizyt na budowie, jako pomoc w ustaleniach z wykonawcą, w ramach wprowadzenia zmian do projektu na późniejszych etapach. Nie zawsze trzeba decydować się na pełen nadzór autorski. Oczywiście na budowie zdarzają się sytuacje kryzysowe w ramach których będziemy potrzebować wsparcia. Może się okazać, że w naszym wypadku jednorazowa konsultacja będzie wystarczająca.


PROJEKT POD KLUCZ


To już ostatnia, najbardziej rozbudowana forma współpracy, którą oferują tylko niektóre pracowanie. W przypadku "projektu pod klucz" firma, którą zatrudniamy wykonuje projekt oraz przeprowadza prace wykończeniowe w całości. Warto rozważyć taką formę współpracy szczególnie w sytuacji, w której nie mamy możliwości brać czynnego udziału w całym procesie remontu.


Projekt musi być dopasowany do naszych potrzeb. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy szczegółowo ustalić z projektantem wszystkie jego etapy i elementy. Pozwoli nam to podjąć świadomą decyzję i przejść przez proces urządzania naszego miejsca do życia w takim stopniu zaangażowania jaki jest dla nas najbardziej komfortowy.

83 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page